Stresszmentes Karácsonyt az anyáknak is
Tavaly az ünnepek alatt elutaztunk a nagyszülőkhöz. Az anyósom többfogásos menüsort főzött hat felnőttre, köztük apósomnak vegetáriánus ételeket, így nem volt lelkem arra kérni, hogy a 2 hónapja hozzátáplált unokának is főzzön külön. Azt találtam ki, hogy a kislányom üveges bébiételeket fog kapni abban a pár napban. Mondanom se kell, a 3. napra már komoly lelkiismeret furdalásom volt.
Milyen anya vagyok én, hogy szegény gyermekem csak üveges bébiételeket kap karácsonykor?! Át tudtam érezni, hogy min mehetnek keresztül azok az édesanyák, akik a temérdek ünnepi előkészület mellett, még a kisbabájuk hozzátáplálásra is külön figyelnek a karácsonyi időszakban. A bennük zajló lelki folyamatok jobb megértéséhez felkerestem Bacsinszki Petra pszichológust.
Mennyire nehéz időszak a karácsony az anyák számára?
Az anyák kicsit olyanok, mint a 8 karú polipok. Egyszerre sok szerepben, sok életszíntéren kell tudniuk helytállni, ami valljuk be, lehetetlen. De minden anya megpróbálja a lehetetlent is, ami nagyon kimerítő testileg és lelkileg egyaránt.
Az anyák vállalása felerősödik a karácsonyi időszakban. Egyrészt mindenkinek van egy saját magával szembeni elvárása, másrészt a tágabb család hagyományain alapuló elvárásokkal és a média (ál)tökéletességet sugárzó mintáinak elvárásaival is szembesülnek az anyák. Mindezeket óhatatlanul is magukévá teszik.
Női és anyai „mód”, hogy a szeretetet a gondoskodáson keresztül fejezik ki. Így az anyák szeretetből tökéletességre törekedve gondoskodnak a tiszta otthonról, a frissen vasalt ruhákról, a becsomagolt ajándékokról és a legalább 8 fogásos ünnepi ételről. Nehezíti a sütés-főzést, ha bármely okból külön-külön kell főzni, mondjuk egy kisbabára, egy glutén érzékenyre vagy egy cukorbetegre. Ezek a feladatok együtt bármelyikünk teherbírását meghaladnák. Túlvállalás pedig feszültséget szül, s mi lenne rombolóbb a szeretet ünnepén mint a feszültség?
Épp ezért az ünnepekkor felerősödik a megfelelés és teljesítés nyomása, e mentén a feszültség, s még az egyébként jól működő családoknál is felrobbanhat az a bizonyos puskaporos hordó.
Milyen hatással van mindez a kisbabánkra, gyermekünkre?
Azt gondolom, hogy minden családtagot megérint, de a gyerekeket különösen. A gyerekek úgy működnek, mint a hangvillák, rezonálnak az őket ért ingerekre. A koruk és az élettapasztalatuk miatt kevésbé rendelkeznek énvédő, stresszkezelő eszköztárral, így ők a legkiszolgáltatottabbak. A feszültséget verbálisan meg lehet próbálni titkolni előlük, de nonverbálisan lehetetlen.
Az anya tölti a legtöbb időt a babával általában, ezért az anya érzéseire, gondolataira, állapotára rezonál leginkább a gyermek. Az anya állapota pedig függ attól, hogy a környezete mennyire segítőkész, milyenek a saját magával szembeni és a mások általi elvárások irányába.
Hogyan lehetne védeni az anyákat, s a család egészét ünnepekkor a feszültségekkel szemben? Mit tanácsolna, mire érdemes odafigyelni?
Nálunk, magyaroknál az ünneplésben jelentős szerepe van az ételeknek, a sütés-főzésnek, így szerintem, itt lehet sok feszültséget „megspórolni”. Azt gondolom, hogy sokat jelenthet a visszatekintés a korábbi évek ünnepeinek megélésére, és egyfajta költség-hasznon elemzést végezve, hogy az idő, a feladatok száma, befektetett energia és a hangulat miként alakult. Érdemes néhány kérdést feltenniük az anyáknak: Bizonyosan kell 8-10 fogás? Érdemes mindent egyedül csinálnom? Mindent aznap frissen készítsek el?
Ezek alapján hasznos lehet bevonni családtagjainkat a készülődésbe, még ha ők nem is végeznek tökéletes munkát. Pár nappal korábban elkezdhetünk sütni-főzni, nem kell mindennek frissen gőzölögve az asztalra kerülnie. Akár meg is beszülhetjük, hogy a családban – batyus módon – mindenki hoz valamit, az ünnepi étkezéshez. Lehetséges a babáknak akár turmixolni a másoknak is elkészített köretből, de bébiételt is lehet kínálni számukra.
Néha bizony igaz, a kevesebb több alapelv. Azzal, hogy megosztják a feladatokat vagy bizonyosakról lemondanak, időt és energiát spórolnak meg, ami által kiegyensúlyozottabb az idegrendszerük és nyugodtabbak, boldogabbak lesznek.
Ezt az idő és energia többletet pedig fordíthatják arra, hogy leüljenek beszélgetni a családdal, játszani a gyerekkel. A gyerekek az anya nyugodtságára fognak rezonálni. Fontos, hogy az ünnepekkor az anyák is megéljék és élvezzék, amiért olyan sokat dolgoznak a nap 24 órájában: a szeretett családi (lég)kört.
Bacsinszki Petra pszichológussal való beszélgetés alapján azt a tanulságot vonhatjuk le, hogy ha egy édesanya a karácsonyi nyugalmához épp annyival tud hozzájárulni, hogy a babája számára bébiétel kerül az ünnepi asztalra, akkor ne foglalkozzon semmi és senki mással! Akkor is megtett a gyermekéért minden tőle telhetőt, akár csak az év minden más napján!
Ha tetszett a cikk és szeretnél eligazodni az üveges bébiételek világában, akkor iratkozz fel a hírlevélre és tiéd lehet 3 ingyenes tanulmány.
Hozzászólások
Stresszmentes Karácsonyt az anyáknak is — Nincs hozzászólás